m=5,4kg V=0,002m³ p=densitatea corpului p=m/V p=5,4/0,002=2700kg/m³ Daca vom cauta in tabele gasim ca aceasta este densitatea aluminului. Deci corpul este din aluminiu!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!