Pretul unei biciclete se mareste cu 20%. Dupa un timp, bicicleta se scumpeste din nou cu 10% din noul pret, ajungand astfel la pretul de 270lei. Care a fost pretul initial?
30% fin 270 lei= 30/100 din 270 lei=(30×270):100=8100:100=81 lei pretul initial al bicicletei. Am calculat astfel 10%+20%=30%. 30% din 270 lei=81 lei pretul initial al bicicletei. Sper ca te-am ajutat. ☆☆☆☆
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!