👤

Ajutati ma va rooog..ofer 10 puncte
La capetele unei portiuni de circuit exista o tensiune de 20V
a)calculeaza lucrul mecanic efectuat de generator pe aceea portiune de circuit ,pe durata trecerii unei sarcini electrice de 10 C?


Răspuns :

U=20V
Q=10C
Pe de alta parte,
Q=I×t, unde I=intensitatea curentului ce strabate circutul; t=durata cat curentul I strabate circuitul, transportand cantitatea Q de sarcina electrica
Atunci:
Q=I×t=10C
Lucrul mecanic
L=U×I×t=U×(I×t)=U×Q
L=20×10=200J