Un corp este rotit în jurul unui punct de o forță F=30 N
a)ce valoare are modulul momentului forței dacă brațul acesteia este b=20 cm
b)cu cât trebuie să micșorăm valoarea forței , dacă brațul acesteia devine b'= 30 cm pentru ca momentul să rămână constant?
VĂ ROG!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!