Vteza este raportul dntre spatiul parcurs si timp t=1s r=30cm=0,3m n=10 rotatii Lungimea ciircumferintei rotii (este un cerc): l=2πr=2×3,14×0,3=1,884m Distanta parcursa de masina va fi : d=l×n=1,884×10=18,84m v=d/t=18,84/1=18,84m/s
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!