2). Mobilul a facut in 50' (11h10' - 10h20') 45 km (65km - 20km). Deci in 60 minute va face distanta de 45km : 50' × 60' = 54 km si inseamna ca are viteza de 54km/h 3). 25' inseamna 25 x 60 = 1500 s. Cu viteza de 30m/s in acest timp va parcurge S = Vt = 30m/s x 1500 s = 45 000m = 45km.
Mobilul a facut in 50' (11h10' - 10h20') 45 km (65km - 20km). Deci in 60 minute va face distanta de 45km : 50' × 60' = 54 km si inseamna ca are viteza de 54km/h
3). 25' inseamna 25 x 60 = 1500 s. Cu viteza de 30m/s in acest timp va parcurge
S = Vt = 30m/s x 1500 s = 45 000m = 45km.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!