Prin circuitul exterior al unei bateriii cu t.e.m. de 110V trece o sarcina de 8C timp de 10s. Stiind ca tensiunea interioara ageneratorului este 10Vdetermina:
a)tensiunea la bornele bateriei.
b)intensitatea curentului prin baterie
c)lucrul mecanic efectuat pe circuitul exterior si pe circuitul interio al bateriei.
a) U = tem - u = 110 V - 10 V = 100V b) Q = It ; 8C = I × 10s => I = 0,8 A c) 1. L = UIt = 100V × 0,8A × 10s = 800w 2. Li = UIt = 10V × 0,8A × 10s = 80w
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!