un obiect de plumb cantareste 25 de kg si are volumu exterior de 2,5dc .Sa se calculeze volumul golurilor din acest obiect stiind ca densitatea pumbului are volumul de 11g cm .Sa se stie ca 1 dm = 1 litru . VA ROG AJUTATIMA CA AM NEVOIE PE MAINE
O piesa de plumb de 2,5 dm³ trebuie sa cantareasca: m = Vρ = 2,5 dm³ x 11 kg/dm³ = 27,5 kg si exista o diferenta de 27,5kg - 25 kg = 2,5 kg V = m/ρ = 2500 g : 11g/cm³ =227,(27) cm³
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!