👤

unchiul a cumparat 3 lazi cu mer. pe prima lada a dat 116 lei, a doua 182, a treia 152 si toate cantaresc 225 kg .cate kg are fiecare lada?

Răspuns :

cât costa în total lăzile? 116+182+152=450. Cât costa un kg de mere?450:225=2lei\kg . 1).Câte kg are prima?116:2 =58kg. 2).Câte kg are a două?182:2=91 kg. 3).Câte kg are a treia?152:2=76kg ☺☺