Răspuns :
Lm = mgh = 360N × 10m = 3600 J
P = Lm/t = 3600J / 20s = 180w
Dar aceasta reprezinta numai 90% din puterea totala consumata =>
180w × 100/90 = 20w × 10 = 200 w
[Ce nevoie era de g = 9,8 N/kg daca se da G?]
Chestia cu scripetele mobil se dorea capcana? Nu conteaza ca forta de ridicare la un scripete mobil este mai mica de doua ori, pentru ca lucrul mecanic este acelasi. Deplasarea este de doua ori mai mare.
P = Lm/t = 3600J / 20s = 180w
Dar aceasta reprezinta numai 90% din puterea totala consumata =>
180w × 100/90 = 20w × 10 = 200 w
[Ce nevoie era de g = 9,8 N/kg daca se da G?]
Chestia cu scripetele mobil se dorea capcana? Nu conteaza ca forta de ridicare la un scripete mobil este mai mica de doua ori, pentru ca lucrul mecanic este acelasi. Deplasarea este de doua ori mai mare.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!