Răspuns :
Volumul cubului =latura³⇒V=(10cm)³=100cm3
densitatea=masa/volum=10 kg/100cm³=0,1kg/m³
densitatea=masa/volum=10 kg/100cm³=0,1kg/m³
V= 1000 cm cubi=0.001 metri cubi
densitatea=10kg/0,001m cubi=10000kg/metru cub
densitatea=10kg/0,001m cubi=10000kg/metru cub
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!