Răspuns :
Vorbeste =Mod Imperativ nu are f.s sintactica
Zise =mod indicativ , f.s predicat verbal
ai venit = mod Indicativ , f.s P.V
Grai = mod indicativ , f.s P.V
Purtat = mod indicativ , f.s p.v
Lasat = mod ind, f.s p.v
O iubeam = mod indicativ , f.s p v.
Grai = la fel
. .... Mai fa si tu .. Mi.e lene :))
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Limba română. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!