👤

Un obiect rectiliniu cu înălțimea h = 1 cm este așezat perpendicular pe axa principala a unei lentile cu f = 30 cm sa se determine
Distanta la care trebuie așezat obiectul fata de lentila pt a putea obține pe un ecran o imagine reala de 3 ori mai mare va obiectul .. Va rog urgent


Răspuns :

h=1 cm
f=30cm
.........
Vezi imaginea SHEMS