Răspuns :
Cimentul intarit are densitatea de aproximativ 2300kg/m³
O placa de ciment are volumul de 5000 cm³ si o masa de 2,3 g/cm³ × 5000 cm³ = 11500 g = 11,5 kg. Daca masina rezista la sarcina de 3000 kg inseamna ca poate transporta :
3000 kg : 11,5 kg/placa = 260,87 placi. Daca tot face doua drumuri poate duce la fiecare transport cate 200 placi.
O placa de ciment are volumul de 5000 cm³ si o masa de 2,3 g/cm³ × 5000 cm³ = 11500 g = 11,5 kg. Daca masina rezista la sarcina de 3000 kg inseamna ca poate transporta :
3000 kg : 11,5 kg/placa = 260,87 placi. Daca tot face doua drumuri poate duce la fiecare transport cate 200 placi.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!