👤

5KG de rosii costa 16 lei mai mult decat 3 kg de rosii.cat costa 8kg de rosii

Răspuns :

5R=3R+16
5R-3R=16
2R=16 /:2
R=8 /×8
8R=64
                                                                                                             R:64
Dar este de liceu