👤

aflati masa unei sferce are volumu de 33.49m3 si densitatea de 2700kg/m3

Răspuns :

[tex]V=33,49 \ m^3 \\ \rho=2 \ 700 \ kg/m^3 \\ \boxed{m-?} \\ \bold{Rezolvare:} \\ \boxed{\rho=\frac{m}{V}} \\ \Rightarrow m=\rho \cdot V \\ m=33,49 \ m^3 \cdot 2 \ 700 \ kg/m^3 \\ \Rightarrow \boxed{m=90 \ 423 \ kg}[/tex]
 Rezultatul este prea exagerat, deci ma indoiesc ca volumul a fost scris corect.