CH2OH-CHOH-CH2OH--->CH2=CH-CHOH+2H2O
M= (3X12gC+8gH+3x16gO)/mol =92g/mol glicerina
M=(3x12gC+4gH+16gO)/mol=56g/mol acroleina
calculez masa de glicerina ce intra in reactie:
100g nivea........5g glicerina
200g...................10g nivea
se deshidrateaza 30x10/100= 3g glicerina
din ecuatie: 92g glicerina.......56g acroleina
3g.........................m= calculeaza !!!!!!