👤

Calculati concentratia solutiei obtinute prin dizolvarea in 200g H2O a:
a)2 moli H2So4
b)1,5 moli H3Po4


Răspuns :

c= mdx100/ms
M= (2gH +32gS+64gO)/mol =98g/mol
m= 2molx98g/mol= 196g-H2SO4---> md
ms= 196+200--> 396g
c= 196x100/396=   calculeaza !!!!!!!!!!

M= (3gH+31gP+64gO)/mol=98g/mol
m= 1,5molx98g/mol=147gH3PO4-------> md
ms=147+200= >347g
c=147x100/347=    calculeaza !!!!!!!!