Răspuns :
se va scufunda vehicolul care genereaza o presiune mai mare.
presiunea = forta / suprafata
forta este forta de greutate G = m x g
greutatea tancului = masa x g = 8000 kg x 10 N/kg = 80000 N
greutatea tractorului = masa x g = 6000 kg x 10 N/kg = 60 000 N
Presiunea exercitata de tanc = Ptanc= G/S = 80 000 N / 1,6 mp= 50 000 Pa
Presiunea tractorului P tr = G/S = 60 000 N / 1,4 mp = 42 857 Pa
50 000 Pa > 42 857 Pa , deci tancul se va afunda mai mult in nisip
* am folosit g = 10 N/kg, Daca folosesti valoarea standard de 9,81, raportul va fi tot in favoarea tancului
presiunea = forta / suprafata
forta este forta de greutate G = m x g
greutatea tancului = masa x g = 8000 kg x 10 N/kg = 80000 N
greutatea tractorului = masa x g = 6000 kg x 10 N/kg = 60 000 N
Presiunea exercitata de tanc = Ptanc= G/S = 80 000 N / 1,6 mp= 50 000 Pa
Presiunea tractorului P tr = G/S = 60 000 N / 1,4 mp = 42 857 Pa
50 000 Pa > 42 857 Pa , deci tancul se va afunda mai mult in nisip
* am folosit g = 10 N/kg, Daca folosesti valoarea standard de 9,81, raportul va fi tot in favoarea tancului
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!