un autovehicul merge cu o viteza constanta intra intr-o localitate la ora 15h 22min 36sec si iese din localitate la ora 15h 24min 02 sec. Stiind ca intre cele doua panouri indicatoare a localitatii este o distanta de 1650 aflati vieza masinii
Timpul in care parcurge distanta de 1650m este: 15h 24' 02" - 15h 22' 36" = 15h 23' 62" - 15h 22' 36" = 1' 26" V = d : t = 1650m : 86" = 19,19 m/s (=69,07km/h)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!