👤

Masa corpului suspendat de resortuolunui dinamometru ce are K= 200N/m , daca alungirea produsa este 0,5 m (aflati masa)



VA ROG AJUTATIMA


Răspuns :

F=k*Δl
F=200N/m*0,5m
F=100N
F=G=m*g
m=G/g
m=100N/10N/kg
m=10kg