👤

La o alimentara s au adus 19 kg de salam pe care s au platit 437 lei. Cat costa 1 kg de salam?
Va rog,ajuta ti ma !
Clasa a IV-a !
Va roooooooooooooog!
Dar coroana


Răspuns :

19 kg...437 lei
1 kg...x lei

x = 437 : 19 = 23 lei 
437:19= 23 => un kg de salam costa 23 de lei