👤

Un automobil pleaca din timisoara la ora 23.40 si ajunge la lugoj la ora 0.15. Cunoscand ca distanta de la Timisoara la Lugoj este de 63 km și ca pe tot parcursul miscarii viteza automobilului ramane constanta , determinati viteza de deplasare a automobilului . Exprimați rezultatul in metri pe secunda

Răspuns :

t = 35 min = 2100s  (secunde)
d = 63km = 63000 m (metri)

V(viteza) = d / t (d supra t ) = 63000 : 2100 = 17,14 m/s (metri pe secunda)
                                                            aproximativ -> 17 m/s

Distanta parcursa de la Timisoara pana la Lugoj este de: 63 de km in  35 de minute. Transformam km in m.
                            63 km=63000 m
Intr-o secunda el face 63000:35= 1800 M PE SECUNDA
                                                                   sau
                                                        1,8 km pe secunda
                  

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari