👤

ionel avea 36 de lei .Mama i-a dat inca 44 de lei. el a pus in pusculita jumate din lei. iar cu restu a cumparat 5 garoafe.cit a costat o garoafa

Răspuns :

36+44=80
80:2=40 (de lei a pus in pusculita)
40:5 = 8 lei costa o garoafa
36+44=80:2=40:5=8
Raspuns final 8 lei 1 garoafa