Răspuns :
1). m = Vρ; 2,26kg = 2260 g
2260 g = V × 11,3 g/cm³ de unde:
V = 2260 g : 11,3 g/cm³ = 200 cm³
2). 7800 kg/m³ = 7,8 kg/dm³
m = Vρ = 4 dm³ × 7,8 kg/dm³ = 31,2 kg
3). pct b. pentru ca V×ρ = masa
4). cupru ρ1 =8,96 g/cm³ sticla ρ2 = 2,7 g/cm³
a).Daca au aceiasi masa nu pot avea acelasi volum pentru ca V = m/ρ si densitatile sunt diferite.
b). Raportul V1/V2 = (m1/ρ1) : (m2/ρ2) = m1ρ2 / m2ρ1. Dar masele sunt egale si obtinem
V1/V2 = ρ2 / ρ1.
2260 g = V × 11,3 g/cm³ de unde:
V = 2260 g : 11,3 g/cm³ = 200 cm³
2). 7800 kg/m³ = 7,8 kg/dm³
m = Vρ = 4 dm³ × 7,8 kg/dm³ = 31,2 kg
3). pct b. pentru ca V×ρ = masa
4). cupru ρ1 =8,96 g/cm³ sticla ρ2 = 2,7 g/cm³
a).Daca au aceiasi masa nu pot avea acelasi volum pentru ca V = m/ρ si densitatile sunt diferite.
b). Raportul V1/V2 = (m1/ρ1) : (m2/ρ2) = m1ρ2 / m2ρ1. Dar masele sunt egale si obtinem
V1/V2 = ρ2 / ρ1.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!