👤

Calculati presiunea la care sunt supusi 7 moli de acid clorhidric la 35 de grade celsius stiind ca volumul ocupat este de 70litri "Va rog ajutatima chiar nu stiu cum sa o fac"


Răspuns :

pV=nRT , unde
n-nr de moli (7)
V-volumul(70 l)
R-constanta ( =0.082 L×atm/mol×K)
T-temperatura absoluta (in K = 35 +273,15°C = 308,15 K )
p - presiunea
p = nRT/V = 2,52 atm
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari