Mihai a cheltuit o suma de bani in 2 zile . In prima zi Mihai a cheltuit 30% din suma , iar in a doua zi restul de 35 . Ce suma de bani a cheltuit Mihai in prima zi ?
1. 30% 2.35 daca prima zi e 30% -> ca ziua a2a a cheltuit restul de 70 % 70/100 *x=35 7/10=35/x x= (35 *10) / 7 = 50 si in prima zi a cheltuit 30/100* 50 -> (3/10)*50 -> se simplifica 50 cu 10 prin 10 si da 5*3 = 15 :) proba = 35+15 = 50 :) :** coroana ?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!