👤

In cat timp poti ajunge la scoala mergand cu viteza v=4m/s daca scoala e la distanta d=880 m departare de casa ta?

Răspuns :

[tex]v=4 \ m/s \\ d=880 \ m \\ \boxed{t-?} \\ \bold{Rezolvare:} \\ \boxed{v= \frac{d}{t} } \\ \Rightarrow t= \frac{d}{v} \\ t= \frac{880 \ m}{4 \ m/s} \\ \Rightarrow \boxed{t=220 \ s}.[/tex]