👤

o forta rezistenta de 600N se echilibreaza cu ajutorul unei parghii de gradul I cu lungimea de 1,2m, actionand cu o forta activa de 300N. Sa se calculeze lungimea bratului fortei.

Răspuns :

[tex]F_2=600 \ N \\ l_2=1,2 \ m \\ F_1=300 \ N \\ \boxed{l_2-?} \\ \bold{Rezolvare:} \\ \boxed{ \frac{F_1}{F_2} = \frac{l_2}{l_1} }\\ \Rightarrow l_2=l_1 \cdot \frac{F_1}{F_2} \\ l_2=1,2 \ m \cdot \frac{300 \ N}{600 \ N} =1,2 \ m \cdot 0,5 \\ \Rightarrow \boxed{l_2=0,6 \ m}.[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari