Răspuns :
5 kg...............281 lei
3 kg...............y lei
[tex] \frac{5}{281} = \frac{3}{y} [/tex]⇒ y= [tex] \frac{3x281}{5} [/tex]= [tex] \frac{843}{5} [/tex]= 168.6 lei
3 kg bomboane costa 168.6 lei
3 kg...............y lei
[tex] \frac{5}{281} = \frac{3}{y} [/tex]⇒ y= [tex] \frac{3x281}{5} [/tex]= [tex] \frac{843}{5} [/tex]= 168.6 lei
3 kg bomboane costa 168.6 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!