Dau coroana
Doi elevi cu masele de 40 kg si 50 kg se afla la o distanta de 25 m unul de altul.Care este forta de atractie dintre ei?Cu ce forta este atras fiecare elev de pamint?
F1=F2=G* (m1*m2)r la a 2, unde r este distanta de la corpul unu la corpul 2. F1=F2=900N* 2000 la a 2/ 25 la a doua F1=F2= 900N*2000/25= 1800000/25 N= 72000N Coroana? Este dupa legea atractiei universale.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!