Un avion zboara intre doua localitati A , B dus si intors cu viteza v1=300km/h.Care este timpul necesar intregului zbor,daca vantul sufla cu o viteza v2=60km/h de-a lungul directiei de zbor,distanta dintre localitati fiind de 900 km.
Viteza la dus v=v1+v2=360 km/h, 900km=360 km/h *t1 ->t1=900/360=2,5h Viteza la intoarcere v'=v1-v2=240km/h -.>t2=900/240=3,75h Timpul necesar intregului zbor este t=t1+t2=2,5+3,75=6,25 h
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!