Daca facem diferenta intre vitezele celor doi vom constata ca cel de-al doilea se apropie de primul, in fiecare secunda, cu 16m/s - 9m/s = 7m/s. Este ca si cum primul biciclist aflat la 180 m in fata sta pe loc pana al doilea ajunge la 40m de el si trebuie sa calculam in cat timp cel de-al doilea parcurge 140 m. ( 80m - 40m = 140m). Deci cel de-al doilea va parcurge distanta de 140 m cu viteza de 7m/s in timpul t = 140m : 7 m/s = 20 s