un autovehicul care merge cu viteză con-stantă intra într-o localitate la ora 15h 20 de minute şi 36 de secunde si iesi din localitate la ora 15 h 24 min 02 secunde. stiind ca intre cele două panouri indicatoare a localitatii este distanţa de 1650 metrita stabilește dacă şoferul a condus legal,el ne avem voie să depăşească viteza viteza d 60 km/ora. Va rog ,urgent !!
t1=15:20:36 t2=15:24:02 d=1650m vmax=60km/h Durata traversarii t este: t=t2-t1=00:03:26=3min26s=3×60+26=180+26=206s. Viteza autovehiculului v este: v=d/t=1650/206=8 v=8m/s vmax=60km/h=60/3,6=16,67m/s v<<vmax Deci a condus legal!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!