👤

l1=400m. l2=300m v=36km/h
a)care este distanta parcursa de tren din momentul in care locomotiva intra pe pod pana cand ultimul vagog paraseste podul?
b)Cat timp duraza traversarea podului?
MULȚUMESC!


Răspuns :

l1=400m, lungimea podului
l2=300m, lungimea trenului
v=36km/h=10m/s
a) In acest timp, locomotiva parcurge lungimea podului si inca o distanta egala cu lungimea trenului. Deci ea parcurge in total distanta d
d=l1+l2
d=400+300=700
d=700m.
b) v=d/t  ⇒t=d/v  ⇒t=700/10=70
t=70s