Răspuns :
p=penar
c=caiet
2p=5c
4p+10c=80/:2 => 2p+5c=40
Si acum inlocuim in ecuatie 2p cu 5c si rezulta :
5c+5c=40
10c=40
c=4 lei
2p+5c=40
2p+5*4=40
2p+20=40
2p=40-20
2p=20
p=10 lei
R: p=10 lei si c=4 lei
c=caiet
2p=5c
4p+10c=80/:2 => 2p+5c=40
Si acum inlocuim in ecuatie 2p cu 5c si rezulta :
5c+5c=40
10c=40
c=4 lei
2p+5c=40
2p+5*4=40
2p+20=40
2p=40-20
2p=20
p=10 lei
R: p=10 lei si c=4 lei
Daca pentru 4 penare si 10 caiete a platit 80 lei atunci pentru 2 penare si 5 caiete va plati 80lei:2=40lei
Stim ca 2 penare costa la fel cat 5caiete.Atunci 40lei:2=20lei vor costa sau 2penare sau 5 caiete.
Aflam costul unui penar 20lei:2=10lei. Iar costul unui caiet va fi 20lei:5=4lei
Stim ca 2 penare costa la fel cat 5caiete.Atunci 40lei:2=20lei vor costa sau 2penare sau 5 caiete.
Aflam costul unui penar 20lei:2=10lei. Iar costul unui caiet va fi 20lei:5=4lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!