Răspuns :
V=54km/h = 54000m/3600s=15 m/s Deci forta se deplaseaza intr-o secunda cu 15 m si face lucrul mecanic de :
58800N x 15m = 882000J si asta in timp de 1s
882000J : 1s = 882000W = 882 kW
58800N x 15m = 882000J si asta in timp de 1s
882000J : 1s = 882000W = 882 kW
v=54km/h=54/3,6=15m/s
F=58800N
v=d/t
P=L/t
L=F×d
P=F×d/t⇒P=F×v
P=58800×15=882000W=882kW
In cai putere:
P=882000/736=1198,4CP
F=58800N
v=d/t
P=L/t
L=F×d
P=F×d/t⇒P=F×v
P=58800×15=882000W=882kW
In cai putere:
P=882000/736=1198,4CP
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!