Care este forta F care trebuie aplicata sistemului stiind ca acesta este in echilibru si ca masa corpului m este de 120 kg?(scripetii din imagine sunt identici)Va rog!!
Pentru a rezolva problema trebuie sa stii ce rol are fiecare tip de scripete. Cel fix schimba numai sensul de aplicare a fortei fara a-i modifica valoarea Cel mobil reduce forta activa la jumatatea fortei rezistente Deci R=m*g=120*10=1200N F=R/2=1200/2=600N Obs. Scripetii pot fi si diferiti. Succes!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!