iN 200ml solutie sunt 80mgNaOH
Ce trebuie sa stiu: (H⁺)(OH⁻)= 10⁻¹⁴ mol²/l²
pH= -lg(H⁺) parantezele indica concentratia molara a ionilor,mol/l
Calc. conc ionului hidroxidl:
200ml sol......80mgNaOH
1000ML.........400mg=0,4gNaOH
Calc nr moli NaOH: niu= m/M --> 0,4g/ 40g/mol= 1x10⁻² mol NaOH
Pentru ca baza e total ionizata, (OH⁻)=C,NaOH= 10⁻²MOL/L
----. > (H⁺)= 10⁻¹⁴/ 10⁻²= 10⁻¹²----->pH=12