👤

Trenul de lungimea l1 = 100 m trece pe un pod cu lungimea l2 =200 m . Determină viteza trenului pentru ca traversarea să dureze t= 3 s.

Răspuns :

l1=100m
l2=200m
t=3s
Traversarea podului dureaza de cand locomotiva intra pe pod si pana ce coada trenului iese de pe pod.
In acest timp, locomotiva parcurge podul si apoi inca o distanta egala cu lungimea sa. Deci parcurge distanta d
d=l2+l1=200+100=300m
Viteza sa ( punand conditia ca durata trversarii, deci a parcurgerii distantei d, sa fie t=3s) va fi atunci:
v=d/t=300/3=100m/s=100×3,6=360km/h (La asa viteza,probabil trenul este japonez!)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari