Răspuns :
60m/15s=4 m/s =14,4 km/h este viteza primului copil
60m/20s=3 m/s =10,8 km/h este viteza celui de-al doilea copil
60m/20s=3 m/s =10,8 km/h este viteza celui de-al doilea copil
l(d)- 60 m
Δt1=5 s
Δt2=20 s
v1? v2?
v=d/t
v=d/t-->60m/15 s-->v1=4 m/s
4 m*3600s=14400 m/h-->14,4 km/h
v2=d/t2=>v2=60m/20 s->v2=3m/s
3m *3600=10800 m/h-->v2=10,8 km/h
Δt1=5 s
Δt2=20 s
v1? v2?
v=d/t
v=d/t-->60m/15 s-->v1=4 m/s
4 m*3600s=14400 m/h-->14,4 km/h
v2=d/t2=>v2=60m/20 s->v2=3m/s
3m *3600=10800 m/h-->v2=10,8 km/h
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!