p=1000kg/m³ densitatea apei p1=1039kg/m³ densitatea apei de mare m=10kg masa apei Calculam volumul, V al galetii: V=m/p=10/1000=0,01m³ Calculam masa apei de mare, m1, care incape in galeata avand volumul V m1=V×p1=0,01×1039=10,39kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!